• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kompozit Yama

 

Kompozit yamalar, fıtık cerrahisinde özellikle de göbek ve kesi yeri fıtıklarının tedavisinde yeni bir dönem başlamasına neden olmuştur. Daha önce tedavi edilemeyen veya onarıldıktan sonra tekrar etmemesi sadece mucizelere bırakılan büyük fıtıklar artık güvenle ve sorunsuz şekilde onarılır olmuştur.

Dev karın duvarı fıtıkları cerrahinin uzunca zamandır önemli bir sorunu olmuştur. Buradaki problem karın duvarındaki yırtığın çok geniş olması nedeni ile karşı karşıya getirilip organların üstüne örtecek ciltten başka doku kalmamasıdır. Standart tip yamaların iç organlara temas ettiği zaman ciddi komplikasyonlara yol açtığı bilinmektedir. Eskiden tek seçenek mevcuttu, karın duvarını ileri derecede gerdirip yırtığın kenarlarını karşı karşıya getirmeye çalışıp, bunun üzerini standart yama ile örtmek. Bu ameliyat gerginlik nedeni ile hem çok ağrılı, olurdu hem de kısa süre içinde nüks ederdi. Sorunun çözümü yama teknolojisindeki gelişmelerden geldi: KOMPOZİT YAMALAR

Fıtık onarımında kompozit yamalarStandart yamalar fıtık cerrahisinde çok daha sık kullanılır. Fıtık ameliyatlarının pek çoğunda karın içine girmek gerekmediğinden, yerleştirilen yamalar da bağırsağa temas durumunda değildir. Ne var ki, çok büyük kesi yeri fıtıkları ile laparoskopik yapılan göbek ve kesi yeri fıtıklarında yama karin içine konur. İşte kompozit yamalarda yukarı bakan yüz normal yama yapısında olurken, alta bakan yüz, bağırsağın yapışmasına mani olacak ince bir film tabakası ile kaplıdır. O nedenle bunlara “dual layer” veya “kompozit” yamalar denir. Bu şekilde yırtık kenarlarını gerdirip yakınlaştırmak gerekmez, istenen ölçüde yama, güvenli yüzü alta bakacak şekilde yırtığın onarımında kullanılabilir.

Kompozit yamalar sadece dev karın duvarı fıtıklarında kullanılmaz: göbek ve göbek çevresi fıtıkları ile daha küçük kesi yeri fıtıklarının laparoskopik onarımı yani -intraperitoneal onlay mesh (IPOM) uygulamasında da kullanılır. Bu şekilde hastanın karın ön duvarını açmadan, sadece delikler ile tüm fıtıkları kapalı yöntemle onarmak mümkün olmaktadır.

Kompozit yamalar sayesinde, daha önce onarılması mümkün olmayan veya büyük oranda nüks etme riski taşıyan dev fıtıkları, kolayca onarmak mümkündür. Bu yamaların tek olumsuz yanı, standart yama ile kıyaslanmayacak ölçüde yüksek maliyetleridir. Büyüklük ve çaplarına göre değişmekle beraber ortalama 1500-2500 TL fiyatları vardır. Bu yamalar yüksek fiyatlarına rağmen özellikle kullanılması gerekli durumlarda kullanılmadığı zaman sürekli tekrar eden karın duvarı fıtıkları nedeni ile hastalar için maddi manevi çok daha büyük kayıplar ortaya çıkabilir. Kliniğimize bu şekilde defalarca ameliyat olmuş, yama da konmuş ancak fıtığı nüks eden hastalar başvurmaktadır. Bu hastalarda kompozit yamalarla yaptığımız onarımlar çok başarılı olmaktadır.

Kompozit yamalardan sonra üretilen biyolojik yamalar da aynı avantajlara sahiptir. Doku kültürü yöntemi ile hayvan hücre kültürlerinden elde edilen bu yamaların alt ve üst yüzleri aynıdır ancak barsaklara yapışma riski yoktur. Günümüzde fiyatları kompozit yamalara göre çok daha yüksek olan bu yamalar ancak enfekte alanlarda kullanılmaktadır.

 

 Fıtık Ameliyatında Yenilikler