Kasık Fıtığı Çeşitleri

Direkt Fıtık / İndirek Fıtık / Femoral Fıtık

Kasık bölgesinde fıtık çıkabilecek 3 zayıf nokta bulunur:

  1. Kasık kanalı
  2. Femoral kanal
  3. Direk fıtık alanı

Her bir kasık bölgesinde yani sağda ve solda 3 ayrı kasık fıtığı olabilir. Bunlar bir birbine çok yakın 3 zayıf alandır.

Kasık kanalı, testislerin karın içinden torbalara (scrotum) indiği kanaldır ve doğum sonrası kapanması gerekir. İleri dönemde buranın açılması sonucu indirek kasık fıtıkları ortaya çıkar.

Femoral fıtıklar, femoral damarların karın içinde bacağa gitmek için çıktığı küçük deliğin çevresinden çıkan fıtıklardır. Bunlar daha ufaktır, çok büyümezler, ancak tanısı zordur, çoklukla ele gelmez, radyoloji tetkiki sonucu anlaşılır. Diğer kasık fıtıklarına göre daha ağrılıdır ve hastaya rahatsızlık verir.

Direk fıtık alanından çıkan fıtıklar, doğumsal değil sonradan ortaya çıkan deliklerdir. Yaşlılıkta, aşırı kilo verenlerde veya ağır spor yapanlarda ortaya çıkar. Karın ön duvar adalesinin yırtılıp fıtığın oradan direk çıkmasıdır.

Direk, indirek veya femoral fıtık olsun, tüm kasık fıtıklarının tek çözümü ameliyatla fıtığın çıktığı alanı yama ile kapatmaktır. Kapalı ameliyat esnasında konulan yama her üç deliği de kapattığı için artık o tarafta bir daha fıtık olma riski kalmaz. Kapalı ameliyat bu nedenle daha avantajlı bir onarım yöntemidir.

direk kasık fıtığı, indirek kasık fıtığı, femoral kasık fıtığı

 


Kasık Fıtığı