Nokta Fıtığı

Kasık fıtıkları önce küçük olarak başlayıp, müdahale edilmez ise azar azar ama sürekli büyür. Büyümesinin iki ana nedeni, karın içi basıncı ve yer çekimidir. Kasık fıtığı büyüdükçe onarımı zor hale gelecektir. O nedenle fazla gecikmeden müdahale edilmesi iyi olacaktır.

Nokta Fıtığı - BAŞLANGIÇ FITIĞI

Kasık fıtıkları çok küçük olarak başlayabilir ve hasta uzun süre fıtık olduğunu fark etmez. Sadece fıtığın olduğu tarafta ağrısı vardır. Uzun süre ayakta kalınca ortaya çıkan ağrı, dinlenmek ile kaybolur. Henüz ele gelmeyen ancak radyolojik olarak görüntülenen fıtıklara başlangıç fıtığı veya nokta fıtığı denir.

Fıtığın çıktığı açıklık henüz tam açılmadığı ve yeterince genişlemediği için kasıkta ele gelen şişlik yoktur. İyi bir muayene ile hekim fıtık olduğunu fark edebilir. Hastanın eline gelmeyen fıtıkları ultrason ile kanıtlamak ve belgelemek doğru olacaktır.  Kanıta dayalı modern tıbbın temel kurallarından birisidir.

Nokta fıtığı tanısı ortaya çıktığında ne yapmak gerekir? Kasık fıtıkları kendiliğinden gerilemez düzelmez. Eğer radyolojik olarak karın duvarında bir hasar ve fıtıklaşma olmuş ise, bunun kendiliğinden geri dönüşü mümkün değildir. Spor yapmak, fiziki tedavi veya başka bir tıbbi yol ile düzelmez. Tek seçenek yama ile cerrahi onarımdır.

Bazı hekimler nokta fıtıklarında hastaya beklemesini önermekte. Ben kanıtlanmış belgelenmiş kasık fıtığı olduğunda hastaya mümkün olan ilk fırsatta ameliyat olmasını öneririm. Çünkü beklemenin bir faydası olmadığını düşünüyorum. Bekleme süresi içinde fıtık büyüyecektir. Büyüyen fıtığın önerimi teknik olarak gecikecek belki kapalı onarım şansı kalmayacaktır. Üstelik bekleme sırasında fıtık boğulması veya bağırsak düğümlenmesi gibi istenmeyen komplikasyonlar da gelişebilir. 


Kasık Fıtığı