Göbek Fıtığı Nedir?


Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar ve bir fındık büyüklüğünden-portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür ve en sık hamilelik sırasında hasta tarafından fark edilir. Normalde içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarı doğru bombeleşmiştir. Hamilelik bitiminde bazı kişilerde göbek fıtığı kaybolabilir. Gebeliğin sonlanmasına rağmen fıtık devam ediyorsa, tedavisi gerekir.

Göbek fıtıkları sadece dışardan göbeğin görüntüsünü bozmaz, aynı zamanda hastada barsak sistemi ile ilgili bazı yakınmalara neden olabilir. Fıtık bölgesine sıkışan yağlı dokular, barsakların rahat çalışmasına engel olur. Hasta yemeklerden sonra kramp şeklinde müphem (hafif) ağrılar çekebilir. Bazı hastalar barsak seslerini duyabilir. Göbek fıtıkları hastada kabızlık şişkinlik yapabilir.

 

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbekte fıtığın çıktığı açıklık bölgesi doğumsal bir zayıf noktadır. Göbek fıtığının çıktığı yer, bebek anne karnındayken, anne ile arasındaki kan akımını sağlayan kordonun bebek karın duvarına girdiği yerdir. Doğumdan sonraki bir kaç gün içinde kordon güdüğü düşer -göbek bağının düşmesi- biçiminde adlandırılır. Bu bölge tamamen kapanır; buranın tam kapanmaması sonucu çocuklarda göbek fıtıkları, kapandıktan sonra erişkinlik döneminde yeniden açılması sonucu erişkinin göbek fıtığı ortaya çıkar. O nedenle göbek fıtıkları da yine “doğumsal bir zayıf noktadan” çıkan fıtıklardır.

Göbek Fıtıklarının Tedavisi Nedir?

gobek03

Göbek fıtıkları da kasık fıtıkları gibi karın duvarı fıtıklarındandır ve sadece ameliyat ile kapanır. Tüm karın duvarı fıtıklarını yama ile kapatmak gerekir. Ancak göbek fıtıklarında açıklık küçük olduğu için bazen yama kulanmadan da kapatma eğili olabiliyor. Bizim uygulamamız her türlü fıtığın yama ile onarıması şeklindedir.

Küçük göbek fıtıklarının yamasız, direk dikiş ile onarımı sonrası nüks görülme oranı yüksektir. Avrupa Fıtık Derneğinin tavsiyesi, tüm göbek fıtıklarında yama ile onarımın nüksleri önlemek açısından daha doğru olduğu şeklindedir. Yama ile onarılmayan göbek fıtıklarının küçük dahi olsa, zaman içinde yüksek oranlarda nüks ettiği tespit edilmiştir.

Göbek fıtıkları daha çok karın içi basıncın çok arttığı dönemlerde belirginleşir, gebelik veya aşırı kilo alma gibi. Gebelik sırasında ortaya çıkan göbek fıtıkları için, bazen sezeryan esnasında fıtığın dikiş ile onarılması denenir. Bu tür dikişle onarımlar her zaman yeni ve daha büyük fıtık oluşma riski taşır. O nedenle gebelere, sezeryan sırasında bu tür dikiş ile onarım tekniklerini önermiyoruz.

 

Göbek Fıtığı

Göbek fıtıkları açık ve kapalı yöntemle ameliyat edilebilir. Kapalı yöntem daha sağlam bir onarımdır.   Kapalı onarımın sonuçları daha başarılıdır. Kapalı ameliyat sonrası hasta ertesi gün taburcu olabilir. Çok kısa zamanda normal yaşamına işine ve spora geri dönebilir. Kapalı fıtığın bütün avantajlarını ve neden daha üstün bir onarım olduğunu okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Göbek fıtığının çapı büyüdükçe kapalı yöntemin avantajı daha belirgin olarak ortaya çıkar: büyük göbek fıtıklarında kapalı yöntem hasta için daha kolay ve konforludur. Göbek fıtıklarında yama ile onarılması halinde, nüks etme şansı azdır azdır; kapalı ameliyat sonrası tekrarlama ihtimali yok denecek gibidir.  Ancak buna karşılık iyi onarılmamış, yama kullanılmamış ve nüks etmiş yani tekrarlamış göbek fıtığının onarımı zorlaşmaya başlar. Nüks etmiş göbek fıtıkları her zaman orijinal göbek fıtığından daha büyük olur.

 

 

Göbek Fıtıkları Tedavi Edilmezse Riski Nedir?

Göbek fıtıkları büyüdüğünde, artan oranda fıtık boğulması riski taşır. Diğer fıtklara göre göbek fıtıklarının boğulma riski daha fazladır. O nedenle küçük dahi olsalar göbek fıtıklarını onarmak daha doğru olacaktır. Daha önceleri, uzanınca veye elle içeri itince kaybolan fıtık, artık içeri girmiyordur. Acil bir durum olan fıtık boğulması ağrı ve bölgede kızarıklık da yapar. Acil durumlarda yeterli sağlık hizmeti bulmakta güçlük çekeceğinizi düşünüyorsanız, en ısa sürede göbek fıtığınızdan kurtulmalısınız.

Bebeklerde görülen göbek fıtıkları ile çocuk doktorları ve çocuk cerrahisi uzmanları ilgilenmektedir. Çocuk göbek fıtıkları hemen ameliyat gerektirmez. Pek çoğu çocuk 2 yaşına gelmeden önce kendiliğinden kaybolur.

 

 

En iyi hekim, ulaşılır olan hekimdir.
Hastam mutlu ben mutlu!

Op. Dr. Hamdi Koçe

Göbek Fıtığı