Kesi Yeri Fıtığı

Ameliyat Yeri Fıtığı  veya Kesi Yeri Fıtığı veya İnsizyonel Fıtık


İnsizyonel fıtık, veya ameliyat yeri fıtığı, daha önce cerrahi operasyon geçiren bir insanda, kesi yapılan bölgede oluşan fıtık türüdür. Dokuların veya organların zayıflamış bir bölgeden veya karın kaslarındaki bir boşluktan dışarı çıkmasıyla olur. 

İnsizyonel Fıtığın Nedenleri

1. Karın duvarında zayıflık: Kesi fıtığının ana nedeni, daha önce geçirilmiş bir karın ameliyatından sonra karın kaslarının ve dokularının zayıflamasıdır. Kesi hattı, karın içeriğinin geçebileceği zayıf bir nokta haline gelebilir.

2. Karın içi basıncı artıran faktörler: Obezite, hamilelik, ağır kaldırma, kronik öksürme veya bağırsak hareketleri sırasında ıkınma gibi karın içi basıncı artıran aktivite veya durumlar da kesi fıtığının gelişmesine katkıda bulunabilir.

3. Kötü yara iyileşmesi: Bazı durumlarda cerrahi kesi düzgün iyileşmezse fıtık oluşumuna yol açabilir. Hastaya ait veya cerraha/cerrahi tekniğe ait nedenler olabilir. Kesi yeri fıtığı (İnsizyonel fıtık) oluşumu ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

İnsizyonel Fıtığı Önleme

Bir kesi fıtığını önlemek her zaman mümkün olmasa da bazı önlemler riski azaltmaya yardımcı olabilir:

1. Sağlıklı bir kiloyu korumak: Obezite karın kasları üzerindeki baskıyı artırır, bu nedenle sağlıklı bir kiloyu korumak riski en aza indirmeye yardımcı olabilir.

2. Uygun kaldırma tekniklerini takip etmek: Ağır nesneleri kaldırırken bacaklarınızı kullanmanız ve karın kaslarınızı zorlamamanız önemlidir.

3. Sigarayı bırakmak: Sigara yara iyileşmesini bozabilir, bu nedenle ameliyattan önce sigarayı bırakmak faydalı olabilir. Kesi yeri fıtığı (insizyonel fıtık veya ameliyat yeri fıtığı) önlenebilir bir durumdur ve bunun için daha fazla bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

İnsizyonel Fıtığın Tedavi Yöntemleri

Kesi yeri fıtıkları için fazla bir tedavi seçeneği yoktur; hemen tamamı onarılmalıdır. Zayıflamış karın duvarını onarmak için cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat tipik olarak karın duvarının eski gücünü sağlamak ve gelecekteki fıtıklaşmaları önlemek için bu bölgenin yama ile güçlendirilmesini içerir.

Kesi fıtıkları çok kolay ve hızlı büyüme eğilimindedir. Birkaç ay içinde, daha önceki ameliyatın bütün dikişleri açılıp dev fıtık haline gelebilir. O nedenle kesi fıtığı olan hastalara takip önerilmesi doğru değildir; zamana bırakılması yanlış olur. Mümkün olan en kısa zamanda ameliyat planlanmalıdır.

Ameliyat olabilecek sağlık koşullarına sahip hastaları yamalı ve tercihen kapalı yöntemle ameliyat etmek en idealidir. Ancak her kesi yeri fıtığı olan hasta kapalı ameliyat için uygun olmayabilir. Bu şekilde çok büyük kesi yeri fıtıklarında bilgisayarlı tomografi ile fıtığın çıktığı deliğin büyüklüğünü incelemek gerekir. Çapı 10 santimetreden büyük fıtıkları açık yöntemle onarmak gerekir. Burada söz konusu olan çap, fıtığın dışardan görünen büyüklüğü değil, bilgisayarlı tomografi ile ölçülen yırtığın çapıdır. Kesi yeri fıtığı (ameliyat yeri fıtığı veya İnsizyonel fıtık) onarımı genel prensiplerini okumak için lütfen tıklayınız.

Sağlık durumu ameliyata el vermeyen hastalar veya ameliyat olmama konusunda kararlı hastalara destekleyici önlemler tavsiye edilebilir. Karın korseleri hastalar için geçici rahatlama sağlayabilir ve fıtığın büyümesini yavaşlatabilir.

Küçük bir kesi yeri fıtığıKüçük bir kesi yeri fıtığı

Kesi Yeri Fıtığının Riskleri

Kesi yeri fıtıkları çok hızlı büyür. Kısa zamanda, eski ameliyat yerindeki bütün dikişler açılır ve dev fıtıklar ortaya çıkar. Dev fıtıklar oluşunca hastanın ağırlık merkezi değişir buna bağlı omurga ve diz sorunları ortaya çıkar. Hastanın hareket kabiliyeti azalır, kilo alır. Zaman içinde ayakta durmakta yürümekte zorlanır. 

Kesi fıtıklarında barsak sorunları ve karın ağrıları olur. Hastanın yakınmaları özellikle yemeklerden sonra daha belirgindir. Barakların fıtık yerine yapışması sonucu hastada kabızlık ortaya çıkar. 

Fıtık içeriği sıkışırsa ve karın içine geri itilemezse, ciddi ağrıya neden olabilir ve potansiyel olarak sıkışan dokuya kan akışını tehlikeye atabilir. Hapsedilmiş fıtık içeriğine giden kan akışı tamamen kesilirse, acil ameliyat gerektiren tıbbi bir acil durum olan boğulmaya neden olabilir.

Ayrıca dıştan bakılınca hastanın sosyal hayatını kısıtlayan, kıyafet seçimini zorlaştıran bir görüntü oluşur. Hastalar mayo giyemez, denize tatiline gitmek istemezler. 

Dev fıtık haline gelmiş kesi yeri fıtıkları

Bu fotoğrafları buraya koyma konusunda önce tereddüt ettim. Bunlar benim hastalarımın fıtıklarının fotoğrafları. Ancak ihmal edildiğinde ne hale gelebileceğini anlatmanın en kestirme yolu olduğu için buraya koymaya karar verdim.  Telefonumun fotoğraf galerisinde daha buna benzer çok fotoğraf var. Bunların bir kısmının ameliyatını da yaptım. "N'olacak altı üstü fıtık" diye düşünüp hafife alındığında ne hale gelebileceğinin bir kanıtı bunlar. Bu ameliyatlar teknik olarak ileri derecede zor ve maliyetli üstelik ciddi riskler taşıyor. Bunları kapalı yöntemle ameliyat şansı da yok. En iyisi ve doğrusu tabi bu kadar bekletmemek. Başka yerlerde daha önce 7 kez ameliyat olmuş hastanın sekizinci ameliyatını yaptım bir keresinde. Sekizinci son oldu. #HastammutluBenMutlu        

  PHOTO-2023-01-02-15-43-13.jpgPHOTO-2021-03-08-12-17-49.jpg  PHOTO-2022-10-17-13-06-28.jpg  

Ameliyatın Başarı Şansı

Bu hastaların bir kısmı kesi fıtığı nedeni ile değişik merkezlerde daha önce ameliyat olmuş ancak sonuç başarısız olmuş hastalardır. Bu şekilde büyük kesi yeri fıtıklarının onarımı özel tecrübe gerektirir. Bu ameliyatlarda barsak ve diğer karın içi organ yaralanmaları, enfeksiyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlar hem hastanede yatış süresini uzatır hem maliyeti yükseltir.

Ameliyat sonrası uzun dönemde fıtığın nüksetme riski vardır. Cerrahi onarıma rağmen fıtığın tekrarlama riski azdır. Ameliyat sırasında mesh kullanılması şarttır, bu fıtığın tekrarlama riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bizim özellikle bu tür büyük dev fıtıklarda başarı oranımız %90 civarındadır. Bunun iki nedeni var: birincisi mümkün olan her hastada kapalı ameliyat yapmak, ikincisi de açık ameliyatlarda yamayı karın duvarı arkasına yerleştirmek. 

Kesi yeri fıtıkları diğer karın duvarı fıtıklarından farklı olarak, doğal değil, insan eliyle oluşmuş fıtıklardır ve hem cerrahisi hem de ameliyat sonrası kendine göre bazı zorluklar içerir. Hasta ile çıkılan zorlu bir yolculuk gibidir bir kısmı. Kesi yeri fıtıkları lüks eder mi ve neden lüks eder? Lütfen tıklayınız.

 

 


Göbek Fıtığı