Kasık Fıtığı Belirtileri ve Kasık Fıtığı Tanısı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kasık fıtığının en belirgin bulgusu, hasta ayaktayken kasık bölgesinde ortaya çıkan şişliktir. Erken dönemlerde hasta yatınca bu şişlik kaybolur. İlerleyen zaman içinde şişlik yatınca kaybolmaz, hasta eliyle içeri doğru iter ve öylece kaybolur. Daha ileri dönemde şişlik hiç kaybolmaz hale gelir.

Kasık fıtığının erken dönem bulgusu kasık ağrısı olabilir. Fıtık henüz belirginleşmeden önce, uzun süre ayakta kalınca veya fiziki efor sonucu hep aynı kasıkta rahatsız edici bir ağrı olabilir. Ağrı yatınca veya istirahat ile kaybolur. 

Henüz ortada belirgin bir şişlik yoksa, sadece kasık ağrısı varsa, hekim muayenesinde anlaşılabilir bazen ancak yine de hastaya teşhisi kanıtlamak ve belgelemek için, ultrasonografi yapılması iyi olur hem diğer kasık bölgesi de kontrol edilmiş olur.

Bir tarafında fıtık olan hastaların diğer tarafında da fıtık olma ihtimali yaklaşık (çift taraflı kasık fıtığı) % 60 civarındadır. Özellikle indirek kasık fıtıkları çift taraflı görülür. Hastaların diğer kasık bölgesinin de muayenesi ve hatta ultrasonografi ile kontrolü iyi olacaktır. Çünkü fıtık olan tarafı yama ile onarınca, eğer başka bir zayıf nokta varsa (başlangıç fıtığı) tüm güç/basınç oraya yükleneceği için bir kaç ay içinde karlı tarafta da fıtık ortaya çıkar.

Sonuç olarak kasık fıtıklarının tanısı hastaların büyük çoğunda kolaydır ve hastalar tanıyı kendileri koyup gelir. Bir grup hastada sadece kasık ağrısı olduğundan tanıda güçlük olur. Bu hasta grubunda özellikle bu konularda deneyimli bir hekim muayenesi ile yine kasık bölgesi yumuşak doku ultrasonografisi  yararlı olacaktır.

Kasık fıtıklarının yegane tedavisi ameliyat ile fıtığın çıktığı yerin onarılmasıdır.  Bu onarım kapalı yöntem ile yapılacak ise, mutlaka karşı kasık kanalının da nokta fıtığı açısından titizlikle değerlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde ameliyatı takiben kısa süre içinde karşı tarafta da fıtık görülebilir.


Kasık Fıtığı