Kasık Fıtıkları Nüks Eder mi?

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

“Babamda kasık fıtığı vardı, 3 kere ameliyat oldu”, “Ben çocukluğumda sağ tarafımdan ameliyat olmuştum şimdi sol tarafımda kasık fıtığı var”

Kasık fıtıkları yama ile gerdirmesiz olarak onarılabilir veya yırtığın olduğu yer eski yıllarda olduğu gibi dikilip onarılabilir. Birinci yöntem yani yama ile gerdirmesiz onarım tüm dünyada yaygın kabul gören ve uygulanan tedavi biçimidir. Buna karşılık hala dikişli onarımı yapan cerrahlar ve klinikler hem ülkemizde hem de dünyada vardır.

Hala dikişl ie onarım yapanlar fıtık tamiri için yamanın gereksiz olduğunu çünkü yama maliyetinin yüksek buna karşılık riskli olduğunu düşünüyor olabililer. Hekimlikte aynı rahatsızlığın farklı şekillerde onarılması durumu eskiden daha sık rastlanırdı ancak yapılan tıbbi çalışmalar ve bilginin kolay paylaşımı sonucu, dünya ortak uygulamara doğru kayıyor.

tekrar

Dikiş ile yapılan onarımlar, dokularda yaralanmaya neden olup, bir sonraki nüks için zayıf bölgeler hatta yırtıklar oluşturur. Dolayısıyla, dikişli onarımın daha sık kullanıldığı geçmiş dönemlerde, aynı hastanın 4-5 kez aynı taraftan ameliyat olduğuna şahit olurduk.

Yine aynı şekilde, dikişle yapılan onarım, bir kasığı onarırken, oluşan gerginlik nedeni ile diğer kasıkta risk ve fıtık oluştururdu. Örneğin sağ taraftan kasık fıtığı ameliyatı olan kişinin 6 ay sonra da sol tarafında fıtık görür ve ilk ameliyat sırasında muayenede nasıl olup da atlandığını anlayamazdık. Halbuki, bir tarafın dikişle onarılmasını diğer tarafta oluşturduğu gerginliğin zararını sonraları anladık.

Gerdirmesiz yama yöntemi ile fıtık nüks oranları 10 ile 20 kat azalmıştır. Bu nedenle yama ile onarım tekniği, fıtık tedavisinde yeni bir çağı başlatmıştır. Bu konudaki tüm eski bilgileri, deneyimleri ve yaklaşımları değiştirmiştir. Eskiden ameliyat olan her 5 hastadan birinde nüks görülürken, günümüzde nüks oranı kasık fıtığı ameliyatı sonrası yüzde birin altına düşmüştür ve artık binler seviyesinde oranlanarak söylenmektedir.

Gerdirmesiz yama yönteminin şimdi kapalı olarak yapılıyor olması, hastaların aemliyatı takiben en kısa sürede evine, işine ve normal yaşamına dönmesine olanak veriyor. Aynı gün aburcu ettiğimiz kişiler, yaptığı işin güçlüğüne göre 2 ile 7 gün içinde işinin başında oluyor. Profesyonel sporcular 1 ay içinde spor yapmaya geri dönüyorlar.

Eskiden üniversite ve eğitim hastanelerinde en kolay ameliyat sayıldığından genellikle asistan eğitim vakası gibi görülen fıtık ameliyatları, günümüzde kapalı yolla yapıldığında hem normal cerrahi hem laparoskopi hem de fıtık cerrahisinde deneyimli olmayı gerektiriyor. O nedenle uluslararası kongrelerde fıtık cerrahisinin ayrı bir yan dal olması gerekliliği tartışılıyor.

Çevrenizdeki son yıllarda nüks etmilş kasık fıtığı vakaları bu nedenle daha az görüyorsunuz.

 

 


Fıtık Kitaplığı