Fıtık Ameliyatı Sonrası

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Ameliyat çıkışında önemli bir ağrınız olmamasını bekleriz. Özellikle hiç hareket etmediğinizde kendinizi son derece rahat hatta ameliyat olmamış gibi hissedersiniz.

Özellikle kasık fıtığı ameliyatı sonrası erken dönemin ağrısız olması sonucu, hastaların hemen ayağa kalkma eğiliminde olduklarını görüyoruz. Hastaların kasık fıtığı ameliyatını takiben ilk saatlerde hemen ayağa kalkmalarını istemiyoruz. Ameliyat akşamı, hastanın bedeninine uygun bir süspansuar giydirdikten sonra gözetimimizde yavaş ve dikkatli şekilde ayağa kaldırıyoruz.

Ameliyattan yaklaşık 3-4 saat sonra kasık veya göbek fıtığı ameliyatı olan hastalarımız ve su ve sulu gıda almaya başlıyorlar. Aynı gün akşamı normal yemek veriliyor. Hastalarımızın yarıdan fazlası aynı gün akşam evine taburcu oluyorlar. İleri yaşta hastaları, sistemik bir hastalığı olan hastaları, çift taraflı fıtık onarımı yapılan hastaları, büyük göbek fıtığı olanları ve evi uzak olduğu için hastanede kalmak isteyen hastaları 1 gün için hastanede misafir ediyoruz.

Taburcu ederken size ameliyat raporunuzu ve taburcu formunuzu veriyoruz. Taburcu formunda evde kullanacağınız antibiyotik ve ağrı kesicinin yazılı olduğu reçetenizi, kontrol tarih ve saatini, hangi durumlarda bizi aramanız gerektiğini yazıp veriyoruz. Taburcu formunda iletişim bilgilerimiz ayrıntılı olarak yazıyor ve sormak istediğiniz her soruyu her zaman arayıp sorabilirsiniz.

Ameliyat raporunda size yapılan ameliyatın adı, tekniği, protokol numarası, ameliyatta kullanılan yama veya vida gibi kullandığımız malzemelerin cinsini belirtir bilgiler hatta yamaya ait etiketler yapıştırılmış oluyor. Bu şekilde ömrünüzün sonuna kadar sizin ile beraber olacak bu malzemenin marka model ve menşeini (hangi ülkede üretildiğini) biliyor olmalısınız. Bunlar hasta hakları çerçevesinde sizin talep etmeden bilmeniz gereken şeylerdir.

Eğer bizim unuttuğumuz aklınıza gelen veya özel durumunuzdan kaynaklanan merak ettiğiniz şeyler varsa bizi her zaman arayıp sorabilirsiniz. Her ameliyattan sonra bazı süreler değişillik gösterebilir. O nedenle, ne zaman araba kullanacağınızı, ne zaman duş alacağınızı ve ne zaman spor yapacağınızı lütfen bize sorun.

Burada verilen ameliyat sonrası bilgileri bizim hastalarımız içindir. Başka kliniklerde ve başka hekimlere olduğunuz ameliyatlar için lütfen ilgili kurum veya hekimleri arayıp onlardan bilgi alınız. Her hekimin uyguladığı yönteme göre farklı tavsiyeleri olabilir.

AMELİYAT SONRASI KOLAY ULAŞABİLECEĞİNİZ, SİZE ZAMAN AYIRIP YETERLİ BİLGİ VEREN, YAPTIĞI İŞLERİ TIBBİ OLARAK BELGELEYEN HEKİMLERİ TERCİH ETMELİSİNİZ.

Dr. Hamdi Koçer - Fıtık Merkezi

Hastalarımız İçin