Hekiminiz Nasıl Olmalı ?

Bu sorunun en kısa ve net cevabı GÜVENİLİR olmalıdır. Peki nasıl bir hekime güvenebilirsiniz ?

SABIRLI olmalıdır…

Hekiminizin size ayıracak yeterli zamanı olması gerekir. Anlattıklarınızı dikkatle dinlemeli; size ve anlattıklarınıza değer verdiğini hissetirmelidir. Sizi ucu açık doğru sorularla yönlendirmeli, konuşmaya ve anlatmaya teşvik etmelidir.

Muayene öncesi tanışma sırasında ve muayene esnasında size yeterli zaman ayırmalıdır. Örneğin kasık fıtığı muayenesi oluyorsanız, her tarafınızı da kontrol etmeli, şüpheli durumlarda ultrasonografi ile fıtığınız olduğunu veya bazen olmadığını belgelemelidir.

Muayeneden çıktığınızda aceleye getirilmiş hissi yaşamamalısınız.

SAYGILI olmalıdır…

Hekiminiz size ve sizin zamanınıza karşı saygılı olmalıdır. Sizi zamanında muayeneye almalıdır; gecikme yaşanması veya sizi bekletmesi durumunda bir kısa açıklama ve özür beklemek en doğal hakkınızdır. İlk görüşmede kendisini size tanıtıp elinizi sıkması iyi bir başlangıç olacaktır. Sizinle yaptığı görüşmelerde nazik, saygılı ve ölçülü olmalıdır.

Hasta haklarına dikkat etmeli, sizin özel bilgilerinizi size sormadan -yakınlarınız dahi olsa- kimse ile paylaşmamalıdır.

Ameliyat olmanız gerektiğinde sizin ile bu konuyu detaylı olarak görüşmeli ve ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrası süreç hakkında size yeterli bilgi vermesi gerekir. Süreç hakkında bilgi sahini olunca kendinizi ve işinizi uygun bir şekilde ayaralamanız mümkün olur. Tatsız sürpriz ile karşılaşmazsınız.

Ameliyat sonrası size ameliyat raporunuzu imzalı olarak vermelidir. Bu raporda yapılan ameliyat yazılmalı, ameliyatta kullanılan özellikli malzemelere varsa bunlara ait özel etiketler rapora yapıştırılmış veya ürün bilgileri raporda belirtilmiş olmalıdır. Bundan içinizde taşıyacağınız hiç bir zaman kaybolmayacak “yama-vida-stent-protez gibi” ürünleri bilmek hakkınızdır.

BİLGİLİ olmalıdır…

doktorHekimin bilgisi ve deneyimi ile karşısındakilerde bir saygı uyandırması gerekir. Bunu başaramayan hekimlerin bilgi ve deneyim eksiklerini otoriter tavırlar ile kapatmaya çalıştıklarını bazen görebilirsiniz. Hastaya karşı gergin ve öfkeli tavırlar sergileyen bir hekimin hastası ile sağlıklı bir ilişki kurması ve ona yararlı olması zordur.

Yaptığı işi seven, bilgi ve deneyimi yeterli düzeyde hekimler hasta ile daha ölçülü ve sağlıklı ilişkiler kurabilir. Hekiminizin bilgisini ve kendine olan güvenini size karşı olan davranışlarından kolayca çıkarabilirsiniz.

İLETİŞİME AÇIK VE ANLAŞILIR olmalıdır…

İyi bir hekim hastası ile görüşüp muayene ettikten sonra onunla süreci konuşmaya açıkca konuşmalıdır. Muayene sonrası oluşan ilk düşüncelerini hastanın anlayacağı şekilde kısa bir ön bilgi olarak paylaşmalıdır.

Teşhis süreci bitip sıra tedavi veya ameliyat noktasına geldiğinde kesinleşen hastalık hakkında hastaya daha detaylı bilgi verilmelidir. Açık ameliyat veya kapalı ameliyat gibi alternatif tedavi veya cerrahi yöntemleri hastaya açıklanmalıdır.

Mevcut durumu düzeltmek ve hastayı eski sağlığına kavuşturmak için planlanan tedavi mümkünse hasta ile birlikte kararlaştırılabilir. Sürece hastanın da aktif katılımı desteklenmelidir. Kararlara hastanın da dahil olması sonucu olumlu etkileyecektir.

Hekim hasta ile konuşurken onun anlayacağı bir dil kullanmalıdır. Konuşma sırasında sürekli tıbbi jargon veya yabancı kelimeler kullanılması hem ilişkiyi yabancılaştırır hem de hastanın durumu anlamasını zorlaştırır.

ULAŞILABİLİR olmalıdır…

Özellikle ameliyat olacaksanız veya takip kontrol gerektiren hallerde hekimin ulaşılabilir olması da önemlidir. Ameliyat olmaya karar verdiğiniz hekime, acil bir durumda kendisine nasıl ulaşabileceğinizi önceden sormalısınız. İletişim bilgilerini sizinle paylaşan bir hekim bu konuda bir sıkıntı yaşamayacağınız umudunu verir.

Hekiminize ulaşamadığınız zaman, aklınıza takılan konuları, başınıza gelebilecek zorlukları hep başka hekimlerle çözmek durumunda kalabilirsiniz. Sizi başından beri bilmeyen ameliyatınıza girmemiş ve sizi tanımayan bir hekimin acil durumlarda sağlıklı kararlar alması da güç olacaktır. Hekiminiz çok iyi ve tanınmış birisi de olsa, ulaşamadığınız zaman size faydası olmayacaktır.

 

En iyi hekim, ulaşılır olan hekimdir.
Hastam mutlu ben mutlu!

Op. Dr. Hamdi Koçer

 


Fıtık Kitaplığı