Kasık Fıtığı Ameliyatı: Laparoskopik / Kapalı Ameliyat

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Bütün karın duvarı fıtıklarının çözümü, tek çaresi ameliyat ile fıtığın çıktığı deliğin kapanmasıdır. Bunun en güvenilir ve sağlam yolu yama ile onarmaktır.

Yüksek teknoloji ile üretilen kaliteli sentetik yamalar 20 yıldan uzun zamandır sorunsuz bir şekilde güvenle kullanılmaktadır. Kasık fıtığının onarımında sentetik yama açık veya kapalı ameliyat tekniği fıtığın çıktığı yere konabilir. Bunu daha kolay anlayabilmek için evinizin duvarında büyük bir delik olduğunu ve buradan bakınca komşunun evinin göründüğünü düşünün. Bu deliği bir yama veya büyük ve kalın bir branda ile onarmak isterseniz eğer, bu işi evin içinden veya evin dışından yapabilirsiniz. Birinde duvardaki deliği kapatacak olan malzeme binanın dışında kalacaktır, diğerinde odanızın iç kısmında kalacaktır.

(Açık ameliyat) Kasık fıtığında açık ameliyat çok uzun zamandan beri kullanılan klasik yöntemdir ve şöyle yapılır: Fıtığın çıktığı yerin tam üstüne yaklaşık 8 cm bir kesi yapılır, cilt cilt altı yağlı dokular geçilip adale tabakası bulunur ve yama bu adale tabakasının hemen üstüne genellikle dikişler ile tutturulur. Yukardaki benzetmeye göre bu onarımı, bina duvarındaki deliği dışardan onarmaya benzetebiliriz.

(Kapalı - Laparoskopik ameliyat) Buna karşılık son yıllarda gittikçe daha fazla yapılan kapalı ya da laparoskopik fıtık ameliyatında karın duvarına 3 delik açılır. Bunlardan birinden video kamera içeri sokulur. Diğerlerinden dışarda rulo haline getirilen yama içeri atılıp, iki el aleti yardımı ile yama açılıp deliğin olduğu yere içerden tespit edilir.

Basite indirgeyerek anlatmaya çalıştığım bu iki yöntemin temel farkı, birinin ameliyat kesisi ile diğerinin küçük delikler ile yapıldığı düşünülebilir ancak temel veya önemli fark bu değildir. Kapalı ameliyatın asıl gücü ve avantajı, yamanın iç tarafta olmasıdır. Çünkü fıtığı oluşturan güç her zaman karın içinden dışarı doğrudur ve içeri konan yama çok daha sağlam olacaktır. Buna karşılık adalenin üstüne konan yama zaman içinde ufak tefek zorlanmalar ile 

 

Kaynayan tencere kapağı misali açılabilir ve fıtık nüks eder.

Peki evinizin duvarındaki deliği onarmak gerekirse, bunu dıştan mı yapmayı tercih edersiniz yoksa fıtık ameliyatındaki gibi iç taraftan mı? Risk ne taraftan geliyorsa o taraftan onarmak gerekir. Bir binanın izolasyonu o nedenle dış taraftan yapılır. Yağmur, nem, rüzgar gibi risk faktörleri dışardan gelir ve izolasyon ancak dışardan yapılırsa işe yarar. Buna benzer şekilde düşünürsek, fıtığa neden olan basınç karın içi basıncıdır ve her zaman içerden dışarı doğrudur. Bu nedenle karın duvarı fıtıklarının onarımını iç taraftan yani kapalı / laparoskopik yöntemle yapmak gerekir.

Kapalı ameliyatın avantajı sadece bu kadar değil. Kasık bölgesinden 3 tip fıtık çıkar:

 1. Direk fıtık,
 2. İndirek fıtık
 3. Femoral fıtık.

Bunlar her iki taraf kasık bölgesinde bulunan 3 zayıf fıtık alanıdır. Kapalı ameliyatta bu 3 deliği de veya açılma riski olan 3 zayıf alanı da diyelim, kapatma şansı vardır çünkü üç tarafta üçü birbirine çok yakındır. Ancak bunlar karın duvarını geçip dışa açılırken bir birinden uzaklaşır. Açık ameliyatta üçünü birden kapatma şansı yoktur. Açık kalan genellikle femoral alan olur açık ameliyat yapılan hastalarda ilerde üçüncü zayıf noktadan yeni bir fıtık oluşma riski hep vardır. Bu avantajların dışında tabi kesi yerine 3 küçük delikten yapılması, hastanın işine spora ve sosyal hayatına daha hızlı dönüyor olması kapalı ameliyatın diğer avantajlarıdır.

Kasık fıtığında ben uzun yıllardır kapalı ameliyat yapıyorum ve tüm hastalarım içinde nüks oranım % 1’in altındadır. Kapalı kasık fıtığı için son beş yıldır kendiliğinden yapışan progrip yama kullanıyorum ve bu dönem içinde tek bir nüks vakası ile karşılaşmadım.

Kapalı ameliyatın avantajlarını yeniden sayarsak eğer: uzun bir ameliyat kesisi yerine küçük deliklerden gerçekleştirilir. Üstelik 3 küçük delik ile hem sağ tarafa hem sol tarafa yama koyup iki taraflı onarım yapmak mümkündür. İki taraflı kasık fıtıklarında bu yöntemin değeri çok daha fazla ortaya çıkar.

Kapalı yöntem ile kasık fıtığı ameliyatı olan hastalar ertesi sabah taburcu olup kısa süre içinde normal yaşamlarına ve işlerine geri dönebilirler.  Kapalı yöntem özellikle beden gücü ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir. Kendi iş yerinde çalışanlar, işinin başında olması gerekenler ve iş motivasyonu yüksek kişilerin kapalı ameliyat sonrası işgücü kaybı daha azdır.

Nüks etmiş fıtıklarda da kapalı yöntem çok avantajlıdır. İlk ameliyat açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulmuştur. Nüks için yapılan bu ameliyatlarda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve yüksek komplikasyon riski vardır.  Dolayısıyla nüks fıtıklarda da kapalı yöntem çok daha güvenli ve sağlam bir onarım olur.

Açık ameliyat ile konan yama direk ve indirek fıtık alanını örterken, femoral alanı örtmezler. kapalı yöntemle yapılan ameliyatta konulan yamalar direk-indirek ve femoral olmak üzere tüm bölgeyi örter ve ilerde femoral fıtık oluşmaz. Ayrıca femoral fıtıklar daha çok kadınlarda görülür. Bu nedenle kadınlarda kapalı yöntemle yapılan fıtık onarımlarında uzun dönem içinde Sporcuların ameliyat sonrası beklentisi doğal olarak en kısa süre içinde spora geri dönmektir. Kapalı ameliyatlardan sonra bu süre çok daha kısadır. Sporcunun yaptığı spora göre değişmekle beraber 2-3 hafta içinde antremanlara başlanabilir.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatları iki şekilde gerçekleştirilir: Karın içine girerek yapılan ameliyatlar (TAPP); karın içine girmeden karın duvarı içinde çalışılan ameliyatlar (TEP). Her iki yöntemin de kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Deneyimli iyi bir fıtık cerrahı her iki yöntemi de başarı ile uygulayabilir ve hastaya en uygun olanı seçer.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı:

 • Çift taraflı fıtıklarda,
 • Karşı kasıkta fıtık şüphesi olanlarda,
 • İşine hemen dönmek isteyenlerde,
 • Profesyonel sporcularda,
 • Sürekli spor yapanlarda,
 • İşi fiziki güç gerektirenlerde,
 • Nüks fıtıklarda,
 • Kasık fıtığı olan kadınlarda kapalı yöntem İDEALDİR ve nüks riski daha düşüktür.

Ameliyatlarda kullandığımız yamalar ve vidalar USA orijinli olup FDA onaylı yüksek kalitede ürünlerdir. Fıtık tedavisinde kullandığımız yamalar, ömrünüzün sonuna kadar size bir rahatsızlık vermeyecek şekilde imal edilmişlerdir. Ameliyat ettiğimiz her hastaya taburcu olurken mutlak yazılı bir ameliyat raporu verilir. Bu raporda kullanılan yamanın cinsini marka ve modelini belirtir etiket yapıştırılmıştır. Ayrıca yamanın hangi katmana konduğu ve ne şekilde tespit edildiği mutlaka raporda belirtilir.


Kasık Fıtığı